Not eklemek için tıklayın
 
İZMİR RAFİNERİSİ
Yer imlerine ekle PrintTürkiye'de 300.000 ton/yıl kapasiteli makine yağları üretim kompleksine sahip tek rafineri olan İzmir Rafinerisi'nde, petrokimya sanayi hammaddesi olan çeşitli nafta ve clarified oil de üretilmektedir.

İzmir Rafinerisi, 1972 yılında Türkiye'nin artan petrol ürünleri talebini karşılamak amacıyla 3 milyon ton/yıl ham petrol işleme kapasitesiyle üretime başlamış ve o tarihten bu yana, önemli kapasite artırımları ve ünite modernizasyonlarıyla kapasitesini 1987 yılında 10 milyon ton/yıla ulaştırmıştır. 2007 yılında destilasyon kapasitesindeki revizyonlar göz önüne alınarak ham petrol işleme kapasitesi 11 milyon ton/yıl olarak tescil edilmiştir.

7,66 Nelson kompleksitesine sahip olan rafineride, Tüpraş genelinde yapılan şarj optimizasyonu nedeniyle 2009 yılında %52'si ham petrol olmak üzere, ithal edilip şarja verilen ürünlerle beraber %67 kapasite kullanılmıştır. Ana ürünler olarak LPG, nafta, benzin, jet yakıtı, motorin, madeni yağ, kalorifer yakıtı, fuel oil, asfalt, wax, ekstrakt ve diğer ürünlerden oluşan satılabilir 6,9 milyon ton petrol ürünü üretilmiştir. 2009 Şubat ayında, kriz ortamındaki talep yetersizliği sebebiyle bakımlar öne çekilmiş, Ham Petrol Ünitesi, CCR Reformer, Dizel Kükürt Giderme ve İzomerizasyon Ünitelerinin planlı duruş bakımları gerçekleştirilmiştir.

Türkiye'de 300.000 ton/yıl kapasiteli makine yağları üretim kompleksine sahip tek rafineri olan İzmir Rafinerisi ayrıca petrokimya sanayi hammaddesi olan çeşitli nafta ve clarified oil de üretmektedir. 2009 yılında madeni yağ üretiminde ilk defa farklı ham petrol türlerinin işlenmesiyle ilave kâr elde edilmiştir.

Turizm bölgesinde bulunan İzmir Rafinerisi'nde, 2009 yılında, özellikle otogaz, benzin, motorin ve jet yakıtı satışlarında rekor kırılmıştır.

Ekim 2009 tarihi itibariyle Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) kapsamında akaryakıt ve LPG müşterilerinin talepleri, internet üzerinden alınmaya başlamıştır.

Deniz ve kara dolum ünitelerinde otomasyonu sağlayarak müşteri memnuniyetini daha üst sıralara taşıyacak, yeni sayaç sistemi mekanik inşaat işleri tamamlanmıştır. Stok optimizasyonu çerçevesinde sıfır dreyn uygulamasına geçilmiştir.

Çevresel etkileri en aza indirgemek ve maliyet azaltıcı projeler kapsamında; Atık Su Arıtma emisyonlarının azaltılması amacıyla API seperatörlerine su sisi uygulamasına başlanmış ve degazör basınç düşürme projesi ile 260.000 ABD doları/yıl tasarruf, 2.000 ton/yıl CO2 salınımında azalma sağlanmıştır.

İzmir Rafinerisi Deney Laboratuvarı, 2009 yılı içinde uluslararası karşılaştırma sonuçlarına göre motorin, benzin ve jet testlerinde "beş adet mükemmellik sertifikası" alınmıştır.

Tüpraş, İzmir Rafinerisi'nde yapılacak rüzgâr santrali ile çevreyle uyumlu sürdürülebilir gelişime de katkıda bulunacaktır. Yaklaşık 14 milyon ABD doları bedelli proje, lisans aşamasında onay beklemektedir. Rafinerinin 67 MW'lık kurulu kapasitesine ek olarak, bulunduğu coğrafyadaki doğa şartlarının sağladığı avantajla 8 MW'lık bir rüzgâr enerjisi santrali kurulması planlanmıştır. Operasyonel Mükemmellik Programı kapsamında, üretim planlama, yanma, buhar ve enerji optimizasyonu, kayıpların azaltılması, marj artırımı ve diğer çalışmalar olmak üzere son üç yılda toplam 31 adet proje sonuçlandırılmıştır. Bu projeler sayesinde 2009 yılında 33 milyon ABD doları olmak üzere toplam 134 milyon ABD doları ilave kazanç sağlanmıştır.

 

 

İZMİR RAFİNERİSİ GENEL BİLGİLER
Kuruluş Yılı 1972
Rafinaj Kapasitesi 11,0
Nelson Kompleksite 7,66
Depolama Kapasite 2,51 Milyon m3
Çalışan Sayısı 1.206